Bernadette Pécassou

Pochodząca z Baskonii autorka poczytnych powieści, w których często nawiązuje do historii rodzinnego regionu. Przed rozpoczęciem kariery literackiej była dziennikarką, a także realizatorką telewizyjną. Zajmowała się ekonomią, sprawami społecznymi i kulturą. Przygotowała liczne reportaże i filmy dokumentalne dla kanałów Arte, France 2 oraz France 5.

Opublikowana w 2001 roku powieść historyczna La Belle Chocolatière, której akcja rozgrywa się w Lourdes, odniosła tak wielki sukces, że Pécassou postanowiła poświęcić się wyłącznie pisaniu. Kolejnymi książkami ugruntowała swoją pozycję i zyskała grono wiernych czytelników. Opisywała m.in. walkę XIX-wiecznych paryskich artystek o uznanie talentu w męskim świecie sztuki (L’Impératrice des roses), historię młodej dziennikarki podróżującej w 1962 roku na pokładzie transatlantyku France (La Passenger du France) czy losy kobiet wysyłanych na przełomie XIX i XX wieku do kolonii karnej w Gujanie Francuskiej (La Dernière Bagnarde). Czarownice z Baskonii (Le Bûcher des certitudes) nawiązują do XVII-wiecznych procesów o czary w Kraju Basków.

W swoich wielowątkowych, barwnych i pełnych emocji powieściach Pécassou przedstawia wyraziste bohaterki z różnych warstw społecznych i stara się przywrócić kobietom właściwe miejsce w historii.

Zdjęcie: © Quentin Top

Książki