Djaïli Amadou Amal

Kameruńska pisarka tworząca w języku francuskim, urodzona w 1975 roku w Maroua na północy Kamerunu, aktywnie promująca prawa kobiet. W 2012 roku założyła stowarzyszenie Femmes du Sahel, które działa na rzecz praw kobiet i edukacji dziewcząt w krajach afrykańskich. W 2021 roku została Ambasadorką UNICEF, a szwajcarski dziennik „Le Temps” uznał ją za jedną z dziesięciu najbardziej zasłużonych osób w dziedzinie równości płci. W listopadzie 2022 roku otrzymała doktorat honoris causa Université Sorbonne Nouvelle.

Pochodzi z koczowniczego afrykańskiego ludu Fulanów. Jako siedemnastolatka została zmuszona do ślubu z dużo starszym mężczyzną, doświadczyła też przemocy w kolejnym małżeństwie. Udało jej się jednak wyzwolić w dramatycznych okolicznościach i po ucieczce z córkami rozpocząć nowe życie. Książki, w których zawarła ślady osobistych przeżyć i odważnie opowiedziała o losach kobiet z Sahelu, przyniosły jej światowy rozgłos.

Powieść Niecierpliwe (Les Impatientes) znalazła się w 2020 roku w finale Nagrody Goncourtów, zdobyła Prix Goncourt des lycéens oraz spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem w wielu krajach. Najnowsza, wydana w kwietniu 2022 roku, powieść Djaïli Amadou Amal to Cœur du Sahel.

Zdjęcie: Patrice Normand

Książki