Grégoire Bouillier

Grégoire Bouillier urodził się 22 lipca 1960 roku w Algierii, gdzie jego ojciec pełnił służbę wojskową, jednak już w pierwszych tygodniach życia znalazł się we Francji i odtąd mieszka w Paryżu. Zanim wydał swoją pierwszą książkę (Rapport sur moi), jako samouk zajmował się malarstwem, pracą urzędniczą i w końcu dziennikarstwem. Współpracował z czasopismami literackimi „L’Infini” oraz „NRV”, pełnił też funkcję zastępcy redaktora naczelnego pisma „Science et Vie” („Nauka i Życie”).

W twórczości, którą można zaliczyć do nurtu autofikcji, kieruje się ambicją przedstawiania „raportu” na temat rzeczywistości i opiera się na swoim życiu („ponieważ do niego mam dostęp”), uważa też, że literatura powinna realnie oddziaływać na życie czytelników.

Do tej pory książki Grégoire’a Bouilliera zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, niderlandzki i arabski. Jego ostatnia powieść Serce nie ustaje (Le cœur ne cède pas) dotarła do finału Nagrody Goncourtów 2022. W tym samym roku otrzymała nagrodę Prix André Malraux, przyznawaną dla dzieła literatury zaangażowanej, oraz wyróżnienie „Polski wybór Nagrody Goncourtów”.

Zdjęcie: Pascal Ito © Flammarion

Książki