Description
Książka, którą polscy czytelnicy wskazali jako najlepszą powieść francuską 2022 roku (Polski Wybór Goncourtów 2022).
Kim była modelka słynnego domu mody Fath, która w wieku 64 lat popełniła w swoim paryskim mieszkaniu samobójstwo przez zagłodzenie, prowadząc przez 45 dni dziennik agonii? Jej zmumifikowane zwłoki odkryto dopiero 10 miesięcy później, w sierpniu 1985 roku.
Grégoire Bouillier podjął niezwykłą próbę ujawnienia pełnego tajemnic losu Marcelle Pichon w powieści, która jest imponującą podróżą w czasie i przestrzeni. Dokumentalistyka przeplata się tu z fikcją, hipotezy śledczych z grą wyobraźni narratora, wątek detektywistyczny z autobiograficznym i autotematycznym, a humor, ironia i spontaniczny język mówiony dopełniają czytelniczej uczty. Okazuje się, że nic w życiu nie jest zwyczajne i przypadkowe, a literatura ocala życie przed anonimowością i rutyną.
Powieść znalazła się w finałowej ósemce Nagrody Goncourtów 2022, zdobyła wyróżnienie Polski Wybór Goncourtów 2022, Prix André Malraux 2022 oraz Prix Honoré de Balzac 2023. Tygodnik „l’Obs” umieścił ją na liście najważniejszych tytułów 2022 roku.
Książka pod patronatem Festiwalu Conrada 2023:
Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w Paryżu w ramach programów wsparcia wydawniczego oraz Instytutu Francuskiego w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego Boy-Żeleński.
Książka uzyskała również wsparcie CNL (Centre national du livre).
Sprawa była bardzo głośna, tym bardziej że Marcelle była w młodości znaną modelką domu mody Fath. Mówiono o desperacji samotnych kobiet. Oskarżano sąsiadów o obojętność. Pytano, gdzie były dzieci. A później przestano mówić.
„L’Obs”
Grégoire Bouillier nieustannie widzi w świecie rzeczywistym sieć znaków i zbiegów okoliczności. Czerpie z tego materię do dygresji i skojarzeń, starając się lepiej wydobyć temat, który zdaje się mu wymykać. Jest zatem coś ironicznego, choć nie paradoksalnego, w tym, że „Serce nie ustaje”, ze swoimi 900 stronami, okazuje się książką wyjątkowo pokrzepiającą, choć odnosi się do historii Marcelle Pichon, byłej modelki, która zdecydowała się umrzeć z głodu w swoim mieszkaniu w 1985 roku.
„Le Monde”
Grégoire Bouillier wprowadza nas w niesamowite doświadczenie czytelnicze, literacką przygodę, która trzyma w napięciu dniami i nocami. Nie tyle tę związaną z Marcelle Pichon, ile swoją własną, ponieważ ich istnienia splotły się ze sobą na kartach tej wyjątkowej książki.
Pierre Assouline, członek Akademii Goncourtów, „La République des livres”